Agata
Manosa

Coco Noir, Chanel.

2012-09-24 - Agata HerbutZ czym kojarzy Ci się czarny flakon Coco Noir? Z elegancją, przepychem, luksusem? A może bliskością, cielesnością, miłością? Jest kobiecy? Zmysłowy? Pociągający? Tworzy aurę ciekawości?


Jest tajemniczy. Przewrotny i zaskakujący. Pod czarną suknią nie kryje się aromat złożony z przepychu, bogactwa. Coco Noir jest olśniewającą zagadką – według twórców
pachnie intensywnością życia. Kręte ścieżki uwodzenia zamiast szybkiego
ekshibicjonizmu, elegancja ponad wulgarność.


Dla Coco Noir inspiracją stało się nocne oblicze Baroku – kolejna podróż śladami Gabrielle Chanel, kochającej czerń i Wenecję – te dwa czynniki włączała nie tylko do swoich kreacji, ale i do swojego życia.
Wenecja to miasto w którym Gabrielle narodziła się na nowo – udała się tam, by opłakiwać śmierć Boya Capela – miłości swojego życia. Z tamtych podróży Mademoiselle przywiozła zamiłowanie do sztuki bizantyjskiej, zmysł wielkości oraz przeświadczenie, że można wyrzec się wszystkiego poza samym sobą. Czarna Coco to zapach kobiet, które żyją intensywnie, kochają, są spełnione. Zapach kryjący pragnienie i skromność jednocześnie, tajemnicę i wspaniałość. Kreacja, w której walczą ze sobą śmiałość baroku i klasyczny umiar.


Nuta Grejpfruta, Bergamotka z Kalabrii,
Esencja i Absolut z Róży,
Absolut z Jaśminu,
Nuta Narcyza,
Liść Geranium Rosat z Grasse,
Bób Tonka z Brazylii i z Wenezueli,
Paczula z Indonezji,
Drewno sandałowe z Nowej Kaledonii,
Wanilia Burbońska,
Nuta Piżmowa. Każdy składnik z osobna i całość aromatu kryje sekret. Spodziewając się dusznej, przytłaczającej do granic możliwości woni zawstydziłam się. Dlaczego? Byłam niemalże pewna, że czarny flakon Coco może zawierać tylko jedno – przepych słodyczy i dużo drzewnych akordów. Mylenie się jednak w takich przypadkach jest prawdziwą przyjemnością – znając historię zapachu, jego tworzenia – całość jawi się zupełnie inaczej. Jaka jest czarna Coco? Początkowo przepełniona rozpaczą, wściekłością i tęsknotą, po chwili – spokojna, wyważona i obecna, serce zapachu to moment ponownych narodzin, przebudzenia, zaakceptowania wszystkiego dookoła i chwila uniesienia. To zapach kobiety świadomej swojego życia, swoich wspomnień i samej siebie. Jest piękny i głęboki – nie tylko dzięki składnikom, przede wszystkim dzięki swojej duszy.