Agata
Manosa

Marsz Różowej Wstążki – 5 października 2013.

2013-10-06 - Agata Herbut
Temat do którego podchodzę najpoważniej na świecie. Dlaczego? Bo jestem mamą, narzeczoną, córką, siostrą, przyjaciółką, kuzynką, koleżanką. Bo nigdy nie chciałabym, aby którakolwiek z osób dla których jestem ważna musiała odwiedzać mnie w szpitalu, towarzyszyć mi w bólu i cierpieniu, zastanawiać się czy rozmawiać ze mną o śmierci i mnie pocieszać. Bo pozbawienie mojej córki mamy z własnej winy, z niedopilnowania czegoś byłoby najgłupszą i najbardziej okrutną rzeczą jaką mogłabym jej zrobić. Oczywiście biorę pod uwagę, że czasami zdarzają się sytuacje w których choroba jest niezależna od nas, ale w przypadku raka piersi wydaje mi się, że samobadanie to 90 % sukcesu i możliwość bardzo wczesnego wykrycia.


Wczoraj pierwszy raz w życiu uczestniczyłam w Marszu Różowej Wstążki (lepiej późno niż wcale!) organizowanym nieprzerwanie od 15 lat przez firmę Avon. Było bardzo różowo, wesoło, a co najważniejsze każda z Pań mogła się przebadać, porozmawiać z lekarzami oraz z Amazonkami. O oprawie muzycznej imprezy (trwała przez niemal całą sobotę) nie będę Wam opowiadała bo to akurat najmniej mnie interesowało, muszę jednak napisać Wam o bardzo ważnych słowach, które usłyszałam. „Nie pójdę do lekarza bo coś mi wykryje”, „Badanie będzie bolało”, „Jestem za młoda, nie mogę mieć raka”, „Nie lubię chodzić do lekarza” – słyszałyście kiedyś takie zdania? Ja owszem, nawet przez najbliższych i muszę przyznać, że to najgłupsze twierdzenia, jakie mogli wypowiedzieć. Przysięgam Wam, że słysząc „Nie pójdę się zbadać bo coś mi wykryje” w momencie, gdy dzieje się coś niepokojącego powoduje u mnie wzmożoną agresję i lawinę niecenzuralnych słów.
Nie chcę Was tu do niczego namawiać, prosić bo wszystkie jesteśmy dorosłe i odpowiadamy za swoje decyzje, ale zbadajcie się raz w miesiącu pod prysznicem – zajmie Wam to niewiele czasu. Szkoda tracić możliwość oglądania słońca, chodzenia po piasku, kąpania się w morzu, kupowania szminki, oglądania jak rosną Twoje dzieci, kłócenia się z partnerem, picia grzanego piwa i spotkań z przyjaciółmi. Z własnej winy!

Listę gabinetów, które wykonują badania USG, które dofinansowane są przez Avon znajdziecie tutaj.