Agata
Manosa

AMNMAG 10/13

2013-11-02 - Agata Herbut

Trzy lata! Trzy lata temu w październiku zostałam Mamą. To jedna z ról, do której nie da się przygotować, której nie wytrenujesz i nie opanujesz jej zasad, bo i tak Cię zaskoczy i będziesz musiała startować od zera.
Wszystko staje się inne, wszystko robisz po raz pierwszy, wszystko nabiera nowych znaczeń. Cieszysz się z najbardziej banalnych rzeczy, które robi Twoje dziecko i wpatrujesz się w nie godzinami. Nie przejmujesz się już tym, co spędzało Ci sen z oczu zanim zostałaś mamą. Bo nie masz już na to czasu. I dobrze.


  Ta zmiana dla mnie okazała się najważniejsza i najbardziej namacalna – oczywiście, że nie dostąpiłam oświecenia w cztery minuty po porodzie. To był proces, który przechodziłam przez te wszystkie lata, ale dzięki niemu życie okazuje się fajniejsze i bardziej kolorowe. Czujesz jakby w Twojej głowy rozpuściły się wszystkie blokady i jakby zmalał każdy ciężar. Uwaga: ta zmiana może dotyczyć nie tylko młodych matko-polek. Sama o niej decydujesz. Musisz tylko zdać sobie sprawę z tego, jak mało istotne jest to, co tak bardzo zaprząta twoje myśli (a uwierzcie mi, jest tego mnóstwo!) i… przestań to robić. A przede wszystkim wyrzuć do śmietnika myślenie w trybie: nie zrobię tego, bo co ktoś o mnie powie. Zrób to, za mało czasu mamy, żeby go marnować. Wykorzystaj go na uśmiechanie się, spędzanie czasu z rodziną, jedzenie pysznych rzeczy i picie grzanego wina. I na siebie.

– Agata Herbut