Agata
Manosa

Sesja zdjęciowa: AMNMAG 10/14.

2014-11-02 - Agata HerbutPrzedostatni dzień października, zbliża się wieczór, zaczyna się robić ciemno – my w krzakach nad Wisłą, same, trzy piękne i młode dziewczyny (ok, ja oczywiście najstarsza i najbardziej nadszarpnięta zębem czasu;)) robimy zdjęcia na okładkę. Wiecie jak smutno wyglądają deptaki nad Wisłą późną jesienią? Ale nie o tym miałam pisać, nie będę nikogo przygnębiać.
Inspiracja do okładki?
Święto Todos Santos (Wszystkich Świętych) zwane także Dia de los Muertos – (Dzień Zmarłych) to w Meksyku najważniejsze wydarzenie roku – przede wszystkim na obszarach wiejskich – swoją hucznością deklasuje Boże Narodzenie i Wielkanoc. Według wierzeń pomiędzy 31 października, a 2 listopada zmarli przybywają do świata żywych na wspólną ucztę. Ci, którzy odeszli są w meksykańskiej kulturze szczególnie ważni – to oni pośredniczą między żyjącymi a Bogiem. Tradycja święta Todos Santos sięga czasów prekolumbijskich, a meksykańskie święto różni się od polskiego przede wszystkim nastrojem – to czas radosnej fiesty.

Żyjący ofiarowują swoim duchom kwiaty, specjalnie przygotowany poczęstunek oraz podarki – tradycyją jest iż głowa rodziny piecze hojaldra (chleb zmarłych), który kształtem przypomina stos kości. Najbardziej istotny jednak jest stół z ofiarami (ofrendas), który zwykle stoi przy domowym ołtarzu. Jest przykrywany białym obrusem, nad nim widnieje łuk z trzciny lub liści palmowych – nad nim białe sukno i wycinanki z papieru jako symbol nieba. Centrum stołu to zdjęcia zmarłych, figury Świętych oraz świece.

Kim jest Santa Muerte – Święta Śmierć?

Oprócz modnego motywu na koszulce lub na ciele jako tatuaż, w Meksyku jest postrzegana przez część mieszkańców jako święta – choć tak naprawdę nie jest nawet osobą. Raz powierzając jej swe losy nie można jej porzucić, zobowiązanie sprowadza się do dozgonnej wierności. „Czarna pani” , która dzierży w jednej ręce kosę – symbol sprawiedliwości, w drugiej kulę ziemską, symbol dominacji może się zemścić, zesłać chorobę, nieszczęście, a nawet oberać życie.Modelka: Marta Podbielska (koniecznie zajrzyjcie na bloga Marty, robi mega fajne makijażowe rzeczy!)

Makijaż: Agata Herbut & Olga Tuz

Zdjęcia: Olga Tuz