Agata
Manosa

Women in Chanel. Peter Farago & Ingela Klementz Farago.

2016-04-15 - Agata Herbut

Śledząc od jakiegoś czasu pokazy marki Chanel czy kolekcje makijażu nie powinnam być zaskoczona zdjęciami pochodzącymi z wystawy „Women in Chanel”, która od 1 kwietnia otwarta jest w warszawskiej Królikarni.
Te z nas, które spodziewałaby się wymuskanych, grzecznych i idealnych zdjęć muszą obrać inny kurs, Peter Farago i Ingela Klementz Farago, duet fotografików pochodzenia węgierskiego, stworzył projekt artystyczny, który przedstawia Chanel w innym świetle niż ten, który znamy z wybiegu.

Na fotografiach znalazły się modelki z Polski, Węgier, Czech czy Rumunii. To już druga odsłona tego projektu – w pierwszej uczestniczyły kobiety z północnej Europy.


„Mimo, że wykonujemy zdjęcia aparatami cyfrowymi, to zawsze myślimy analogowo. W naszych zdjęciach nie ma technicznych przeróbek i poprawiania czegokolwiek. Staramy się złapać odpowiedni moment i zrobić idealne zdjęcie za tym jednym razem”
. Ingela Klementz Farago.
W czasach, gdzie wszystko podlega obróbce w najmniejszym calu to coś wyjątkowego tym bardziej, że zdjęcia są genialne. Odrobinę niedopowiedziane, niegrzeczne, przyciągające i skupiające uwagę. Są intrygujące.
Modelki ubrane są wyjątkowe stroje z kolekcji haute couture, widzimy je we wnętrzach malarskich pracowni, na łonie natury. Magdalenę Frąckowiak duet Farago sfotografował w roli muzy w warszawskiej pracowni nieżyjącego rzeźbiarza Karola Tchorka, Annę Jagodzińską ucharakteryzowano na Marię Skłodowską-Curie i pokazano we wnętrzach Politechniki Warszawskiej.

Wystawa pozwoli na obejrzenie trzydziestu zdjęć, w albumie wydanym równolegle do niej znajdziemy ich dwieście. Przyznam szczerze dla mnie każda z fotografii jest absolutnie inspirująca i czuję w nich intymność, delikatność. Fantastyczna, wizualna uczta, której mogłabym być częścią i Ty również możesz (do 20 kwietnia).
Pierwszy projekt Northern Women in Chanel możesz obejrzeć tutaj.
Wystawa w Królikarni otwarta jest do 20 kwietnia 2016 roku, wstęp jest bezpłatny. Foto: materiały prasowe.