Agata
Manosa

Pięć pytań! Xavier Ormancay.

2016-11-05 - Agata Herbut

Opowiedz mi o swojej ostatniej wyprawie.

Kierunkiem mojej ostatniej wyprawy był Madagaskar. Wraz z moim zespołem odkrywaliśmy rośliny, które wykorzystaliśmy w najnowszym serum Elixir Jeunesse oraz użyliśmy w produktach, które będą miały swoją premierę w 2019 roku.
Regularnie wyruszam na wyprawy w najbardziej dziekie zakątki świata w poszukiwaniu najbardziej egzotycznych roślin o zbawiennym działaniu dla skóry, na Madagaskarze nie było inaczej. Efektem naszej ostatniej podróży była aphloia – wyciąg z niej
skutecznie hamuje starzenie skóry spowodowane stylem życia i czynnikami środowiskowymi takimi jak zanieczyszczenie powietrza.

Zastanawiam się czy świat roślin jest w stanie jeszcze Cię zaskoczyć?
Tak, oczywiście! Wyobraź sobie jak wiele jest jeszcze odkrycia pomimo ilości, którą co roku odkrywają badacze i naukowcy. Wydaje mi się, że świat roślin zawsze będzie mnie zaskakiwał, jestem niesamowicie ciekawy tego, co jeszcze zobaczę i odnajdę. Jestem ogromnym szczęściarzem, że moja praca jest również moją pasją.

Najbardziej niewiarygodna roślina, którą odkryłeś?

Myślę, że było to w Himalajach, a rośliną, która zdaje się być jak do tej pory moim najbardziej niewiarygodnym odkryciem jest śnieżny lotos. Rośnie w bardzo mroźnych warunkach, a jego kwiat ma zdolność do zjadania siebie, to naprawdę dość niesłychane i jedyne w swoim rodzaju. Śnieżny lotos kwitnie i żyje w naprawdę ekstremalnych warunkach, to absolutnie niespotykana roślina!

Xavier, czy Twoja miłość do roślin przekłada się na Twoje życie codzienne?

Mam wrażenie, że dzieje się tak od najmłodszych lat! Moi dziadkowie mieszkali na wsi, uprawiali rośliny, sadzili warzywa i owoce. Prowadzili prawdziwie wiejskie życie pełne naturalnych zasobów, a ja przyglądałem się temu i byłem tego częścią. W moim dorosłym życiu jest podobnie – zwracam uwagę na to co jem, na to, czego używam i gdzie się znajduję. Staram się na każdym kroku szanować naturę i być jej częścią.


Chciałabym, abyś powiedział ludziom dlaczego powinni szanować naturę.​

Natura jest częścią naszej planety, jest częścią nas samych. Zapominamy, że oprócz jedzenia potrzebujemy jeszcze wody, elektryczności.
Jesteśmy jej małą częścią, ale ta mała część ma naprawdę wielkie znaczenie. Kiedy byłem w Amazonii, poznałem Indian nazywanych ludźmi prawdy – oni doskonale wiedzieli jak być częścią lasu. Czerpali z niego na tyle, na ile mogli nie niszcząc go. Co więcej, Ci ludzie chronili go, dbali, on był częścią ich życia – zrobiło to na mnie ogromne wrażenie ponieważ jest to niespotykana sytuacja w Europie. Powinniśmy spróbować znaleźć balans pomiędzy naturą, a naszym życiem. Rośliny żyją, czują, powinniśmy traktować je zdecydowanie z większym szacunkiem ponieważ tak jak zwierzęta i ludzie, są częścią naszego świata.