Agata
Manosa

Pielęgnacja: Jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać?

2019-05-16 - Agata Herbut

Przyznaję się, że znalezienie filtrów przeciwsłonecznych o dobrych składach było wyzwaniem. Nie znalazłam w stu procentach czystych, ale wszystkie, które znajdziecie na liście są bezpieczne dla skóry, a także mają bardzo niskie ryzyko podrażnień.
Pamiętaj jednak, że każda skóra jest inna i jeśli zareaguje na konkretny kosmetyk w średni sposób – ma do tego prawo i nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć czy to się stanie czy nie. Ceny podałam w przybliżeniu ponieważ różnią się znacząco w zależności od sklepu. Moja rada? Sprawdź cenę w kilku miejscach. Jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać? Znalazłam dwunastkę o dobrych składach i działaniu.

La Roche-Posay, Anthelios, Ultra Krem Bezzapachowy Do Twarzy i Okolic Oczu SPF 50+ (60 zł)


Dość prosty skład, bezzapachowy, w wygodnym opakowaniu i z możliwością stosowania w okolicach oka. Producent deklaruje ochronę PPD na poziomie 38 więc jest dobrze (wskaźniki PPD określają zdolność do ochrony przed promieniowaniem UVA, im wyższe tym lepsza ochrona).
Krem nie obciąża skóry, nie jest tłusty, ale nie jest też bardzo lekki. Nie bieli, nie klei się jakoś wyjątkowo. Na opakowaniu istnieje informacja, że nie szczypie w oczy – przyznaję, że nie próbowałam go tam aplikować więc nie mogę potwierdzić czy w moim przypadku tak właśnie jest.jak deklaruje producent w moim przypadku nie szczypie w oczy. Minus? Ma w składzie alkohol, ale mojej suchej skóry nie wysuszał.





Yves Rocher, Przeciwzmarszczkowa emulsja do twarzy do opalania z wyciągiem z Mikołajka Nadmorskiego SPF50+ (33 zł, warto sprawdzać promocje)


Krem bardzo komfortowy w noszeniu, nie bieli, a także nie świeci się bardzo, nie klei. W aplikacji zachowuje się jak bardziej bogaty krem na dzień. Może powodować łzawienie oczu, ale nie jest stworzony na okolice oka więc po prostu tam go nie używaj. Ma dość intensywny zapach, mi akurat to nie przeszkadza, a nawet to lubię. Jeśli chodzi o skład to jest to filtr chemiczny, ale nie zawiera filtrów przenikających przez skórę.





Caudalie, Anti Wrinkle Face Suncare SPF 50 (100 zł)

Najnowsza, tegoroczna odsłona filtrów Caudalie. To wersji 50 używam od jakiegoś czasu prawie codziennie i na mojej suchej skórze sprawdza się bardzo dobrze. Produkt stworzony w celu ochrony skóry wrażliwej, nie powodując szkód, zawiera minimalną mieszankę czterech filtrów przeciwsłonecznych, które oferują szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA / UVB, minimalizując jednocześnie ryzyko podrażnienia. Jednocześnie ta innowacyjna formuła została zaprojektowana tak, aby była jak najbardziej przyjazna dla środowiska, jest biodegradowalny, nietoksyczny dla ekosystemów morskich i nie zawiera filtrów słonecznych powszechnie kojarzonych z uszkodzeniami koralowców. Masło kakaowe może zapychać, u mnie to się nie zdarzyło.





Clinique, Mineral Sunscreen Lotion for Body Broad Spectrum SPF 30 (120 zł)


Filtr mineralny, bezpieczny, może być stosowany zarówno do twarzy i do ciała. Odpowiedni do wszystkich rodzajów skóry, nie bieli, nie pozostawia tłustej warstwy, duże opakowanie. Dość drogi, ale często pojawia się na wyprzedażach szczególnie po sezonie więc można kupić na zapas, na kolejny rok.







Avene, Fluid Bardzo wysoka ochrona SPF50+ Formuła suchy dotyk
(55 zł)


Fluid zapewnia bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną skórze wrażliwej, nadwrażliwej na słońce lub narażonej na silne promieniowanie słoneczne. Produkt adresowany do osób dorosłych. Stosowanie fluidu daje uczucie nowej skóry. Jest on niedostrzegalny dla skóry, nie klei się i nie jest tłusty, a także szybko się wchłania. Formuła fluidu została opracowana tak by zminimalizować ryzyko powstawania alergii. Nie powoduje powstawania zaskórników, nie ma parabenów w skłądzie, alkoholu oraz silikonów.




Derma Sun, Balsam słoneczny SPF50 (50 zł)


Balsam Derma to kosmetyk polecany dla osób z wrażliwą skórą, skłonnością do alergii i AZS. To wysoce wodoodporny i hipoalergiczny produkt. Zapewnia on ochronę przed promieniami, zgodną z najnowszymi zaleceniami Unii Europejskiej dotyczącymi optymalnej ochrony przeciwsłonecznej. Produkt łatwo się wchłania, a skóra po jego użyciu jest miękka, delikatna i chroniona przed przesuszeniem. Bez substancji zapachowych, parabenów ani barwników, co minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii i reakcji skórnych.

Produkt otrzymał certyfikaty: AllergyCertified i Astma-Allergi Danmark – dla certyfikowanych produktów hipoalergicznych, wolnych od alergenów i jakichkolwiek szkodliwych substancji, a także Nordic Ecolabel – dla certyfikowanych produktów przyjaznych środowisku i nie testowanych na zwierzętach. Uwaga, w składzie Ceteareth-12 (emulgator), nie powinno się aplikować kremu na uszkodzoną skórę. Pojemność 75 ml.





SVR Sun Secure Ecran Mineral Teinte SPF50+ (50 zł)


Krem mineralny barwiący do skóry suchej i bardzo suchej, bezpieczne składniki, aczkolwiek zawiera alkohol.

Zawiera także niacynamid czyli rozpuszczalną w wodzie witaminę, która między innymi zmniejsza nadmierne wydzielanie sebum, co przekłada się na efektywność normalizowania cery tłustej, łojotokowej i trądzikowej,
zwęża rozszerzone pory, a także
hamuje wytwarzania melaniny w skórze, dzięki czemu rozjaśnia przebarwienia spowodowane promieniowaniem UV, bądź bliznami potrądzikowymi.




Pharmaceris E Emotopic, dermo-ochronny krem mineralny do twarzy i ciała, SPF 50+
(46 zł)


Bardzo dobry skład! Emotopic to wyrób medyczny,
dla dzieci i dorosłych, bez ograniczeń wiekowych.
Dermo-ochronny krem mineralny do twarzy i ciała jest polecany dla osób o skórze suchej i atopowej, jako ochrona przed słońcem, wiatrem i innymi drażniącymi czynnikami atmosferycznymi. Zawiera mineralne filtry przeciwsłoneczne (tlenek cynku i dwutlenek tytanu) oraz substancje nawilżające i natłuszczające. Krem wzmacnia ochronną barierę naskórka oraz zapobiega nasilaniu się objawów atopowego zapalenia skóry. Dobrze tolerowany przez różne rodzaje skór.




The Ordinary, Broad Spectrum SPF 30 UVA/UVB Protection
(40 zł)


Bardzo popularna marka wśród blogerek proponuje mineralny filtr SPF 30. Bez alkoholu i parabenów, ale z silikonami.
Wygodne opakowanie i przystępna cena.
Plus za zawartość Sodium Hyaluronate w składzie czyli hialuronianu sodu, który pomaga nawilżać oraz goić rany. Moim zdaniem bezpieczny i dobry produkt.

A dzieci? Znalazłam też coś dla nich.

Alphanova Sun, Mineralny Krem Przeciwsłoneczny w kulce SPF50+ (50 zł)


Bardzo wygodny sposób na aplikację u dzieciaków, filtr jest w kulce można więc mieć go zawsze przy sobie i dosmarowywać maluchy.
Nieco pobiela (ale któremu dziecku jakoś szczególnie to przeszkadza?), jest tłusty i lekko pachnie, ale nie jest to jakiś mega intensywny zapach. Formuła wzbogacona o aloes, olej jojoba i tamanu, jest w 100% naturalna bez szkodliwych substancji i filtrów chemicznych, konserwantów, parabenów oraz parafiny. Może być stosowany również w wodzie, gdyż nie zawiera substancji, które w jakikolwiek sposób zakłócają rozwój fauny i flory.



Alphanova Sun Kids, Spray ochronny na słońce SPF50 (60 zł)


Wersja klasyczna, w sprayu charakteryzuje się naturalną formułą wzbogaconą o Aloe Vera, olej tamanu i olej jojoba. Dzięki filtrom mineralnym (bez zawartości cynku) z certyfikatem ECOCERT zapewnia bardzo wysoką ochronę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Innowacyjne zastosowanie Alphaprorect wykazuje pobudzający wpływ na naturalną ochronę skóry dziecka. Spray cechuje lekka konsystencja i wodoodporność. Co więcej, kosmetyk się nie klei, a 100% jego składników jest pochodzenia naturalnego. Z kolei 20, 1% wszystkich wykorzystanych w nim składników pochodzi z rolnictwa ekologicznego. Produkt bezzapachowy, wolny od alergenów, parabenów, nanocząsteczek, chemicznych filtrów i fenoksyetanolu.





Bioderma, Photoderm KID Lait SPF 50+ (50 zł)


Mleczko Biodermy zabezpiecza skórę przed promieniowaniem UVA/UVB od zewnątrz, dzięki systemowi filtrów, oraz od wewnątrz, dzięki formule Cellular BioPROTECTIONTM, ten kompleks chroni i stymuluje mechanizmy obronne skóry podczas ekspozycji słonecznej.
Dobry skład, nie bieli, nie klei się. Duże opakowanie. Niebieski kolor sprawia, że dziecko chętnie daje się posmarować mleczkiem, a rodzic wie, gdzie został nałożony produkt. Kolor ułatwia równomierne rozprowadzenie preparatu, po chwili znika i nie jest widoczny na skórze.

Avene Sun Refleks słoneczny SPF50+ dla dzieci (30 zł)


Refleks słoneczny SPF 50+ Avene dla dzieci zapewnia skuteczną, fotostabilną i co ważne wodoodporną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Zastosowany w preparacie innowacyjny system filtrów skutecznie zabezpiecza delikatną i wrażliwą skórę dziecka przed promieniowaniem UVA i UVB i oparzeniami. Woda termalna, na której bazuje Avene Sun ma działanie kojące i łagodzące podrażnienia. Preparat nie pozostawia białego nalotu na skórze, gdyż natychmiast po aplikacji staje się przezroczysty. Nie lepi się oraz szybko się wchłania. Bezzapachowy i hipoalergiczny. Nie powoduje powstawania zaskórników, a jego formuła została opracowana tak by zminimalizować ryzyko alergii. Sprzedawany w kieszonkowym formacie ułatwiającym użycie i umożliwiającym ochronę dziecka przed słońcem w każdym momencie.

Gdyby nasunęły Ci się jakieś pytania o konkretne filtry daj znać w komentarzu!