Agata
Manosa

Retinol – kiedy, po co i jak zacząć stosować? Jakie efekty dają kosmetyki z retinolem?

2021-10-04 - Agata Herbut

Po pierwsze, wiem, że retinol kusi. Mnie też kusił i to bardzo. Do tego stopnia, że parę lat temu nie poświęciłam swojego czasu, aby czegoś się o nim dowiedzieć. Zaczęłam stosować i na maksa podrażniłam swoją skórę. Chciałam szybko, natychmiast! Nie zadziałało, ale też nie odstraszyło – przeczytałam, nauczyłam się, poszerzyłam swoją wiedzę i teraz takie niespodzianki nie zdarzają się.

Retinol to składnik aktywny, który hamuje procesy starzenia się skóry, wspomaga rozjaśnianie przebarwień i jest jednym z niewielu, które tak dobrze penetrują naskórek. Jak używać? Rozsądnie. Może (choć nie musi) podrażnić, dlatego powinnyśmy budować tolerancję, w przypadku retinolu nie trzeba się spieszyć, czas działa na korzyść naszej skóry.

Co robi retinol?

Retinoidami nazywamy grupę składników, do której należą retinol, retinal oraz kwas retinowy. Najbardziej podstawową formą witaminy A jest retinol. W wyniku procesów metabolicznych retinol jest przekształcany do retinalu, a następnie do kwasu retinowego czyli najbardziej aktywnej formy witaminy A (produkty z kwasem retinowym są w Polsce dostępne na receptę).

U osób młodych retinol pomaga łagodzić stany zapalne, zwalczać trądzik, przyspieszać złuszczanie martwego naskórka.

U osób z cerą dojrzałą retinol hamuje procesy starzenia się skóry, pomaga rozjaśnić przebarwienia, stymuluje syntezę kolagenu, może wspierać leczenie trądziku osób dorosłych (go to the doctor!) oraz łuszczycy

Słowa klucze:

– ostrożność (wprowadzaj powoli, to nie są wyścigi)

– obserwacja (obserwuj stan swojej skóry i reaguj, gdy zauważysz przesuszenie albo podrażnienie)

– cierpliwość (najlepsze efekty widać po ok. 6-8 tyg. stosowania)

– regeneracja (nawilżaj i regeneruj swoją skórę i nie zapomnij o stosowaniu spf!)

Jak wprowadzać retinol?

Wprowadzając nowy składnik warto pamiętać, aby dać skórze trochę czasu.

Retinol wprowadzamy zbyt gwałtownie może skutkować odwodnieniem skóry, suchością, podrażnieniem i tkliwością, zaczerwienieniem.

W pierwszych tygodniach stosuj go na noc, co dwa-trzy dni, na oczyszczoną, suchą od wody skórę. Później możesz zwiększyć częstotliwość, ale pamiętaj, że nie musisz zwiększać stężenia jeśli dany produkt pasuje Twojej skórze. Niezależnie od stężenia, jakie wybierzesz, możesz być pewna, że będzie skuteczne na dłuższą metę. Zacznij od kosmetyków, które zawierają stężenie retinolu w granicach 0,2-0,5%. To dawka, która nie powinna zadziałać zbyt drastycznie, a pozwoli skórze przyzwyczaić się do działania tej substancji.

Kobiety w ciąży oraz podczas karmienia piersią nie powinny stosować preparatów z tym składnikiem.

Na początku kuracji może występować łuszczenie się skóry co jest normalnym objawem. Bardzo ważne jest nawilżanie i ochrona spf, wyrób sobie nawyk, aby stosować krem z filtrem codziennie!

Czym nawilżać skórę?

Pomocne mogą się okazać produkty nawilżające i odbudowujące barierę hydro-lipidową, poszukaj tych zawierających kwas hialuronowy, ceramidy, roślinne peptydy, glicerynę, witaminę E, oleje np. arganowy. Jeśli wystąpiło podrażnienie możesz sięgnąć po skwalen, który regeneruje skórę, łagodzi podrażnienia oraz przynosi ulgę suchej i popękanej skórze, co więcej sprawdzi się przy każdym rodzaju skóry. Nie lubisz produktów olejowych? Polecam wypróbować Serum z 10% Trehalozą, peptydami i kwasem hialuronowym od Basic Lab. Wolisz treściwe konsystencje? Poszukaj kremów typu CICA (dostępna np. w aptekach, każda marka dermokosmetyków posiada taki w ofercie). Świetnie też sprawdzi się Balsam Łagodząco-Regenerujący do skóry suchej i reaktywnej marki Avene.

Z czym nie łączyć retinolu?

Retinol nie lubi konkurencji czyli np. kwasów. Nie należy również łączyć ze sobą witaminy C i retinolu, nakładając jedno po drugim. Odstaw produkty z wyciągami ziołowymi czy olejkami eterycznymi, mogą podrażnić!

Jak powinna wyglądać pielęgnacja przy retinolu?

Pielęgnację z retinolem najlepiej wprowadzić jako element wieczornego rytuału pielęgnacyjnego, możesz stosować krem lub serum na noc. Pamiętaj, że niezbędne przy stosowaniu produktów z pochodnymi witaminy A jest regularne nawilżanie skóry.

Wieczorem: delikatny demakijaż + tonik + produkt z retinolem np. serum + krem nawilżający

Rano: delikatny produkt do mycia + tonik + serum z witaminą C + krem z filtrem SPF 50

opcja numer 2: delikatny produkt do mycia + serum nawilżające + krem z filtrem SPF 50

Mam nadzieję, że mój post okazał się pomocny!