Agata
Manosa

Retinal – czym się różni od retinolu i jakie ma właściwości? Nowości Basic Lab

2022-02-19 - Agata Herbut

Jeszcze niedawno wszyscy mówili o retinolu, a teraz nagle o retinalu! Jakie są różnice między nimi, który lepszy, po jaki produkt sięgnąć na początek? Wiem, że zadajecie sobie takie pytania dlatego w tym poście postanowiłam przybliżyć ten temat. Opowiem także o dwóch produktach z retinalem, w różnych stężeniach!

Retinol czy Retinal?

Retinol to alkoholowa forma witaminy A. W styczności z komórkami skóry, przekształca się w kwas retinowy po dwóch przemianach. Retinol występuje najczęściej w kosmetykach jako bezpieczna i najbardziej popularna forma witaminy A, jeżeli chodzi o spowolnienie procesów starzeniowych. 

Retinal znany również jako retinaldehyd to związek pośredni między retinolem a kwasem retinowym. Oznacza to, że potrzebuje tylko jednej przemiany i szybciej przekształca się w kwas niż retinol. Dzięki temu retinal jest efektywny przy niższych stężeniach, ma także właściwości antybakteryjne, dzięki którym koryguje niedoskonałości, co więcej może być stosowany przy trądziku różowatym.

Zalety retinalu:

  • stymuluje produkcję kolagenu 
  • oczyszcza i zmniejsza pory 
  • rozjaśnia przebarwienia – konsekwentne stosowanie retinalu prowadzi do redukcji plam pigmentacyjnych różnego rodzaju, jak na przykład przebarwień po trądziku, po słońcu czy ostudy
  • zmniejsza objawy trądziku – dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym
  • pogrubia warstwę właściwą skóry – początkowo retinoidy czynią naskórek cieńszym i nieco wrażliwszym, ale ich długotrwałe (powyżej 6 miesięcy) stosowanie pogrubia położoną głębiej skórę właściwą

Efekty – kiedy je zobaczę?

Skóra na wczesnym etapie kuracji staje się bardziej sucha, może także się łuszczyć – najszybciej zauważysz zmniejszenie produkcji sebum, złagodzenie stanów zapalnych, może to nastąpić nawet po dwóch tygodniach – wiadomo jednak, wszystko zależy od skóry, a każda jest przecież inna. Efekty działania przeciwzmarszczkowe potrzebują więcej czasu, raczej nie zobaczysz ich wcześniej niż po 3 miesiącach kuracji. Przebudowa włókien kolagenowych w głębokich warstwach skóry zajmuje bowiem wiele miesięcy, dlatego retinal (jak każdy retinoid) wymaga systematyczności oraz cierpliwości. To długodystansowiec! każdym kolejnym tygodniem zmiany będą coraz wyraźniejsze, możesz liczyć na wyrównanie kolorytu, rozjaśnienie przebarwień oraz na poprawę faktury skóry. Pełen efekt to kwestia co najmniej 6 miesięcy kuracji. UWAGA! Jeśli Twoja cera jest problematyczna albo używasz leków doustnych, lec`zysz trądzik – skonsultuj używanie retinalu ze swoim lekarzem dermatologiem. Generalnie, jeśli masz wątpliwości to najlepiej zawsze zasięgnąć porady osoby, która ma doświadczenie w tym temacie.

Które stężenie retinalu wybrać?

Jeśli nigdy wcześniej nie używałaś retinalu to oczywiście trzeba zacząć od najniższego stężenia, stopniowego wprowadzania np. co 4-5 dni na początek, a później zwiększać częstotliwość. Zawsze należy obserwować skórę i jej reakcję na wprowadzany składnik!

Korygujące serum z retinalem 0,07%, fitosfingozyną i Karnozyną 2.0 przeznaczone do wieczornej pielęgnacji cery, szyi i dekoltu, ma działanie przeciwzmarszczkowe i przeciwtrądzikowe.  Zagęszcza skórę, widocznie ją odmładza, redukuje niedoskonałości. Fitosfingozyna to naturalny składnik pochodzący od ceramidów, który zmniejsza zaczerwienienie i zapobiega powstawaniu stanu zapalnego, łagodząc potencjalne skutki uboczne serum. Karnozyna 2.0 natomiast ujędrnia skórę i uelastycznia ją, jednocześnie redukuje dyskomfort, 3-O-etylowego kwas askorbinowy rozświetla cerę, nadając jej zdrowego kolorytu.

Korygujące serum z retinalem 0,15%, czynnikiem wzrostu kompleks 2%, fitosfingozyną i Karnozyną 2.0  to serum z wyższym stężeniem retinalu. Skutecznie opóźnia procesy starzenia się naskórka, zagęszcza skórę, redukuje niedoskonałości. W tym produkcie znajdziesz jeszcze czynniki wzrostu, które wzmacniają efekty retinalu, dzięki czemu możemy spodziewać się jeszcze większej stymulacji skóry. 

Na stronie Basic Lab znajdziecie rekomendację odnoszącą się do wybrania stężenia retinalu w przypadku, gdy używasz retinolu:

“Jeśli aktualnie używasz serum z retinolem o stężeniu 0.3%, wybierz  retinal 0.07% i stosuj go  z taką samą częstotliwością. 

Jeśli używasz serum z retinolem o stężeniu 0.5%, zacznij od małego opakowania retinalu 0.07% 15ml, a po jego zużyciu spróbuj wyższego stężenia retinalu (0,15%). 

Jeżeli teraz Twoja skóra jest przyzwyczajona do stężenia retinolu 1%, możesz od razu wdrożyć retinal 0,15%.  

Jeśli Twoja skóra kocha retinol 2%, to rekomendujemy pozostanie przy sprawdzonej kuracji lub użycie retinalu 0,15%”

O czym jeszcze musisz pamiętać? Na pewno wiesz, ale przypomnę: podczas stosowania retinoidów, należy zadbać o wysoką ochronę przeciwsłoneczną! Ah i jeszcze jedno! Koniecznie zadbaj o barierę hydrolipidową ponieważ podczas kuracji retinoidami, zwłaszcza w początkowej fazie budowania tolerancji Twoja skóra może doświadczyć zaczerwienienia, przesuszenia czy delikatnego łuszczenia się i będzie wymagała porządnego nawilżenia oraz regeneracji.

Masz ochotę wypróbować produkty Basic Lab? Mój kod to „agatamanosa” a wraz z jego użyciem otrzymasz -20% na wszystko poza produktami już przecenionymi i zestawami. Post jest elementem mojej stałej współpracy z marką.